Snoeken
Roofvissen in Den Helder
Roofvissen is een actieve en spannende manier van vissen. Je zoekt de vis bewust op, wisselt van plek, probeert verschillend kunstaas en leert goed kijken naar het water. In en rond Den Helder kun je roofvissen op onder andere baars, snoekbaars en snoek.
Als HSV Den Helder vinden wij roofvissen mooi, maar wel alleen als het verantwoord gebeurt. Roofvis is kwetsbaar. Zeker grote snoek en snoekbaars verdienen respect. Daarom vissen wij volgens het principe van catch & release: vangen, zorgvuldig onthaken en de vis netjes terugzetten.
Welke roofvis kun je tegenkomen?
Baars
Baars is voor veel sportvissers een prachtige roofvis. Hij is fel, nieuwsgierig en vaak goed te bevissen met klein kunstaas. Denk aan kleine shads, spinners, plugjes of dropshotmontages.
Baars vind je vaak bij bruggen, beschoeiingen, waterplanten, stenen kanten en plekken waar kleine vis aanwezig is. Vooral voor beginnende roofvissers is baars een mooie vissoort om mee te starten.
Snoekbaars
Snoekbaars is een sterke en slimme rover die vaak wat dieper of dichter bij de bodem jaagt. Deze vis wordt veel gevangen met shads, dropshot of ander kunstaas dat rustig en gecontroleerd wordt gevist.
Snoekbaars vraagt iets meer techniek en geduld. Je moet goed contact houden met je kunstaas en leren voelen wat er onder water gebeurt. Dat maakt het juist interessant.
Snoek
Snoek is misschien wel de bekendste roofvis van Nederland. Een snoek kan hard toeslaan en flink groot worden. Dat maakt de vangst spectaculair, maar het vraagt ook om goed materiaal en zorgvuldige behandeling.
Bij snoek is een sterke onderlijn verplicht verstandig. Zonder goede onderlijn kan een snoek de lijn makkelijk kapot bijten. Gebruik daarom altijd een stalen, titanium of geschikte fluorocarbon onderlijn.
Waar kun je roofvissen?
In en rond Den Helder zijn verschillende singels, vijvers, kanalen en bredere watergangen waar roofvis voorkomt. We noemen bewust geen exacte stekken. Goede visplekken blijven alleen goed als vissers er netjes mee omgaan.
Let altijd op waar je mag vissen. Controleer vooraf de VISplanner en kijk welke regels gelden voor het water waar je wilt gaan vissen. Niet elk water is automatisch toegestaan, ook niet als er vis zit.
Catch & release
Bij HSV Den Helder is ons uitgangspunt duidelijk: roofvis zetten we terug.
Baars, snoekbaars en snoek zijn belangrijk voor een gezond viswater. Ze houden het visbestand in balans en zorgen voor mooie sport voor de vissers na ons. Een goede roofvisser denkt dus verder dan alleen de vangst van vandaag.
Ga zorgvuldig om met iedere vis:
- land de vis rustig
- gebruik een goed schepnet
- houd de vis zo kort mogelijk boven water
- onthak snel en voorzichtig
- leg grote vis niet op stenen, zand of gras zonder bescherming
- maak alleen een foto als dat snel en veilig kan
- zet de vis rustig terug
De foto is nooit belangrijker dan de vis.
Materiaal voor roofvissen
Voor roofvissen heb je geen enorme uitrusting nodig, maar je materiaal moet wel kloppen. Zeker bij snoek wil je niet aan de waterkant ontdekken dat je tang te kort is of je lijn te licht.
Handige basisuitrusting:
Spinhengel
Een lichte of middelzware spinhengel is geschikt voor baars, snoekbaars en kleinere snoek. Vis je gericht op grotere snoek, kies dan voor zwaarder materiaal.
Molen
Een degelijke molen met een goed werkende slip is belangrijk. De slip zorgt ervoor dat de vis lijn kan nemen zonder dat je lijn direct breekt.
Lijn
Veel roofvissers gebruiken gevlochten lijn omdat je daarmee goed contact houdt met je kunstaas. Nylon kan ook, vooral als je eenvoudig wilt beginnen.
Onderlijn
Bij snoek gebruik je altijd een geschikte onderlijn. Een snoek heeft scherpe tanden en bijt gewone lijn makkelijk door.
Kunstaas
Denk aan shads, spinners, pluggen, jerkbaits en lepels. Voor baars gebruik je meestal kleiner kunstaas. Voor snoek mag het groter en steviger zijn. Snoekbaars vis je vaak rustiger en dichter bij de bodem.
Schepnet
Gebruik een ruim en visvriendelijk net. Til een grote vis niet zomaar aan de lijn uit het water.
Onthaaktang
Een lange onthaaktang is onmisbaar, vooral bij snoek.
Kniptang
Soms zit een haak ongelukkig. Dan is knippen beter dan trekken.
Onthaakmat
Voor grotere vis is een onthaakmat sterk aan te raden. Daarmee bescherm je de vis tijdens het onthaken.
Vissen met kunstaas en doodaas
Roofvissen gebeurt vaak met kunstaas. Je werpt het kunstaas in, vist het actief binnen en probeert een roofvis tot aanbeet te verleiden. Dat maakt roofvissen actief en leerzaam.
Er wordt ook met doodaas gevist. Dat kan effectief zijn, vooral op snoek, maar het vraagt wel kennis en verantwoordelijkheid. Een roofvis kan doodaas dieper pakken. Daarom moet je scherp opletten, op tijd aanslaan en goed kunnen onthaken.
Begin je net met roofvissen? Start dan liever met kunstaas en ga pas met doodaas vissen als je weet wat je doet of begeleiding hebt van een ervaren visser.
Jeugd en roofvissen
Roofvissen is ook voor jeugdige vissers spannend en leerzaam. Je bent actief bezig, leert het water lezen en iedere aanbeet kan onverwacht komen.
Wel vinden wij begeleiding belangrijk. Vooral bij snoek moet je weten hoe je de vis veilig landt, onthaakt en terugzet. Een jonge visser die dat goed leert, heeft daar de rest van zijn vissersleven plezier van.
HSV Den Helder organiseert jaarlijks in Breezand een jeugdinstructiedag voor het snoekvissen, in samenwerking met de Snoekstudiegroep. Tijdens deze dag leren jeugdige vissers niet alleen hoe je snoek kunt vangen, maar vooral ook hoe je verantwoord met deze prachtige roofvis omgaat.
Roofviswedstrijden
Naast instructie en begeleiding organiseert HSV Den Helder ook roofviswedstrijden. Op dit moment doen wij dat in samenwerking met Hollands Kroon.
Ook bij wedstrijden staat verantwoord vissen voorop. Het gaat niet alleen om vangen, maar ook om sportiviteit, respect voor de vis, veiligheid aan de waterkant en netjes omgaan met de omgeving.
Regels en gesloten tijden
Voor roofvissen gelden regels. Denk aan gesloten tijden, regels voor kunstaas, doodaas en de wateren waar je wel of niet mag vissen.
Controleer daarom altijd vooraf de actuele regels in de VISplanner en de voorwaarden van je VISpas. Zo voorkom je problemen en weet je zeker dat je op de juiste manier vist.
Laat je stek schoon achter
Een goede roofvisser herken je niet alleen aan zijn vangsten, maar ook aan zijn gedrag langs de waterkant.
Neem afval altijd mee naar huis. Laat geen stukken lijn, kunstaasverpakkingen, lood, haken of ander materiaal achter. Houd rekening met bewoners, wandelaars, andere vissers en de natuur.
Als HSV Den Helder willen wij dat iedereen kan blijven genieten van mooie viswateren in onze omgeving. Dat kan alleen als we er samen netjes mee omgaan.
Lid worden of meedoen?
Wil je roofvissen in Den Helder en omgeving? Of wil je meedoen met activiteiten van HSV Den Helder? Kijk dan op onze website voor meer informatie over lidmaatschap, jeugdactiviteiten, wedstrijden en viswateren.
Roofvissen is prachtig. Doe het actief, sportief en verantwoord. Dan houden we samen de roofvisstand sterk en het vissen mooi.